Our Staff

School Office:

Headteacher: Mrs. K. Shilliam

Deputy Headteacher: Mrs. G. Wood

Administrative officer: Mrs. Anne-Marie Williamson

Bursar: Mrs. Diane Sharpe

 

Early Years:

Teachers: Mrs. K. Cox (Early Years and Foundation Stage Leader) and Mrs. S. Shields

Classroom Teaching Assistant: Mrs. L. Moyes 

 

Class 1:

Teachers: Mrs. A. Pryce and Miss N. Lewellen

Classroom Teaching Assistant:  Mrs. K. Adams

Special Educational Needs Assistant: Mrs. N. Mundin 

 

Class 2:

Teacher: Mrs L. Preston

Classroom Teaching Assistant: Mrs. J. Turner

Special Educational Needs Assistant: Mrs. J. Duncan, Mrs L. Pearson and Mrs L. Ambrose-Smith

 

Class 3:

Teacher: Mrs. G. Wood (Deputy Headteacher)

Classroom Teaching Assistant: Mrs. J. Thompson

Special Educational Needs Assistant: Mrs V. Sawford

 

Class 4:

Teacher: Mrs. D. Holcombe (Senior Leadership Team)

Classroom Teaching Assistant: Mrs. J. Irvine

  

Class 5:

Teacher: Mrs. J. Mills (Senior Leadership Team)

Classroom Teaching Assistant: Mrs. S. Maxwell

Special Educational Needs Assistants: Miss. J. Wicks

 

Class 6:

Teacher: Mr. G. Matthews

Classroom Teaching Assistant: Mrs. V. Johnson

Special Educational Needs Assistants: Mrs. P. West and Mrs D. Bailey

 

Senco: Mrs J. Guy

Pastoral Support: Mrs. J. Martin

High Level Teaching Assistant (HLTA): Mrs J. Thompson

 

Lunchtime:

Play Leaders: Mrs. K. Evans, Mrs C. Ferry, Miss H. Eustace, Miss R. Herring, Miss A. Herring and Mrs. B. Clements.

 

School Cook:  Mrs M. Gatward and Mrs D. Williams

 

Maintenance:

Caretaker: Mr S. Watts

Cleaner: Mrs. K. Evans

Staff Responsibility

Mrs Shilliam: Collective Worship, Art, Design Technology, Personal, Social and Health & Economic Education

Mrs Wood: English and Music

Mrs Mills: Maths and Religious Education

Mrs Holcombe: Computing and Modern Foreign Languages

Mrs Cox & Mrs Shields: Early Years Foundation stage

Mr Matthews: Science

Mrs Preston: Physical Education

Mrs Pryce: Geography

Miss Lewellen: History