Academy Governance Committee (AGC)

 

Click here to access The Role of the Academy Governance Committee

 

Our Board of Governors

Please feel free to speak to any of us regarding any questions or queries you have about any aspect of school life. Email admin@guilsborough-pri.northants.sch.uk and your email will be forwarded immediately.

 

Sarah Armstrong-Hallam - Chair & Foundation Governor

(Term of office ends 11.3.2024)

Safeguarding focus

 

Graham Leah - Vice Chair and Parent Governor

(Term of office ends 29.11.2022)

SEND and Disadvantaged focus

 

Katie Shilliam - Headteacher

Designated Safeguarding Lead

Church School Committee 

 

Vicky Palmer - Parent Governor

(Term of office ends 29.11.2022)

GDPR focus

 

Julia Mills - Staff Governor

(Term of office ends 27.6.2023)

 Church School Committee

 

Reverend Alison Twigg - Church Governor

(Term of office ends 25.11.2023)

Chair Church School Committee

RE, Collective Worship and SIAMS focus

 

Joanne McGregor - Community Governors

(Term of office ends 11.02.2024)

PE/Sports Premium focus